^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

Serwis pogodowy TVN24 zamieścił w dniu 20.11.2015 r. następującą informację [1]:

6 30 256 0

Anthony Watts, znany krytyk teorii globalnego ocieplenia, przypomniał tydzień temu na swoim blogu Watts Up With That? wypowiedź Dr Davida Vinera, starszego pracownika naukowego w Instytucie Badawczym Zmian Klimatu (Climatic Research Unit - CRU) na Uniwersytecie Wschodniej Anglii [2]. Instytut ten jest jednym z wiodących ośrodków badawczych na świecie, które kształtują obecną wiedzę na temat zmian klimatu.

Dr Viner powiedział w 2000 roku:

za kilka lat opady śniegu staną się „bardzo rzadkim i ekscytującym zdarzeniem”
„Dzieci nie będą po prostu wiedziały, co to jest śnieg”

Ta wypowiedź osoby reprezentującej autorytet nauki stała się podstawą głośnego artykułu w brytyjskiej gazecie „The Independent” (z 20.03.2000 r.) – tytuł:Opady śniegu to już przeszłość.

Artykuł stanowił część kampanii propagandowej, z której kolejnym odcinkiem mamy do czynienia obecnie w ramach urabiania opinii społecznej przed światową konferencją klimatyczną w Paryżu, która rozpocznie się za kilka dni.

Z jakiegoś powodu artykuł zniknął niedawno z archiwum The Independent.

Jeszcze niedawno można się było z nim zapoznać:

6 30 256 1

Ale dzisiaj już nie:

6 30 256 2

Wpis z blogu A. Wattsa przedrukował m.in. portal EIKE – Europejskiego Instytutu ds. Klimatu i Energii [3]. Wobec powodzi jak najbardziej alarmistycznych informacji w sprawie nadchodzącej „katastrofy klimatycznej” jest to rzadki przykład zdrowego rozsądku w przypadku instytucji, której misją jest ratować planetę przed ociepleniem klimatu spowodowanym przez człowieka.

Historia nauki to w znacznym stopniu także dzieje walki przeciwko próbom jej instrumentalnego wykorzystania przez różne interesy polityczne, ideologiczne i materialne. Jednak skala i intensywność manipulacji, z jaką mamy do czynienia obecnie, budzi spory niepokój, zwłaszcza że dzieje się to za sprawą wiodących polityków i mediów w zachodnich demokracjach.

Przedmiotem zainteresowania naszego portalu jest energetyka wiatrowa i koszty jej rozwoju, które są pomijane przez polityków, urzędników i główne media. Zdajemy sobie jednak sprawę, że głównym powodem, dla którego te koszty są pomijane lub ukrywane, jest argument, iż przemysłowe wiatraki są niezbędnym narzędziem w walce z „katastrofą klimatyczną”. Z kolei lęk przed „katastrofą klimatyczną” został rozbudzony i jest dalej systematycznie podtrzymywany z wykorzystaniem autorytetu nauki (klimatologii i innych nauk).

Tak więc motywowane ideologicznie „twierdzenia” naukowców takich jak dr Viner z Anglii nie tylko niszczą autorytet nauki, ale uniemożliwiają praktycznie racjonalną dyskusję na temat właściwych kierunków rozwoju energetyki i ochrony środowiska.

Konkretnych dowodów na takie manipulacje zagrażające obiektywizmowi i autorytetowi nauki jest mnóstwo. W miarę możliwości będziemy o nich informować.

Redakcja


PRZYPISY
[1] http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/swiat,27/na-wyspach-brytyjskich-juz-sypie-snieg-dopada-go-wiecej,186314,1,0.html
[2] http://wattsupwiththat.com/2015/11/12/one-of-the-longest-running-climate-prediction-blunders-has-disappeared-from-the-internet/
[3] http://www.eike-klima-energie.eu/climategate-anzeige/eine-der-grandiosesten-klimaprophezeiungs-fehlleistungen-ist-aus-dem-internet-verschwunden/