^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

Kraje takie jak Brazylia, Etiopia, Kenia, Nigeria czy Indonezja prawdopodobnie nie zwiększą udziału OZE w ich miksie energetycznym na skutek zawrotnego tempa, w jakim rośnie zapotrzebowanie na tanią energię elektryczną w tych krajach.

Studium przygotowane przez Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej (IRENA) wskazuje, że po okresie szybkiego wzrostu OZE (obejmujących także hydroenergetykę) przez ostatnie dziesięć lat w wielu krajach rozwijających, ten udział przestał się zwiększać, a nawet spadł między innymi w Indonezji, Chinach, Indiach i w Meksyku. Przyczyną jest zwrot ku inwestowaniu w produkcję elektryczności z paliw kopalnych, co pozwala taniej sprostać zapotrzebowaniu na energię w tych społeczeństwach.

Rzecznik niemieckiego ministerstwa energii Beate Braams powiedziała, że „jeśli w gospodarce wzrasta zapotrzebowanie na energię, a takie dodatkowe zapotrzebowanie może zostać pokryte przez paliwa kopalne, to zmniejszy się stosunkowy udział źródeł energii odnawialnej.”

Komentarz: Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej dziwi się, że kraje rozwijające wolą energię elektryczną, która jest tania, przewidywalna i dyspozycyjna! Należy też pamiętać, że ów „szybki wzrost udziału OZE” w ostatnim dziesięcioleciu w istocie przełożył się na wzrost udziału OZE (po wyłączeniu hydroenergetyki) w zużyciu podstawowej energii na świecie z 2,2 procent do 2,4 procent (2014).

Redakcja

Źródło:

http://www.scidev.net/global/energy/news/green-energy-developing-world-renewable-energy.html;

cytat i komentarz zaczerpnięty z: https://notalotofpeopleknowthat.wordpress.com/2016/04/12/green-energy-dropping-out-of-mix-in-developing-world/#comments