^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

Kwestia ochrony zdrowia publicznego mieszkańców wsi irlandzkiej przed zagrożeniami powodowanymi przez hałas turbin wiatrowych podlega regulacjom zawartym w irlandzkim dokumencie pt. „Wytyczne w sprawie rozwoju energetyki wiatrowej z 2006 roku", który już dawno przestał być aktualny. Wytyczne te są z kolei oparte na instrukcji ETSU-R-97 pt. „Określanie i ocena hałasu wytwarzanego przez farmy wiatrowe” (The Assessment and Rating of Noise from Wind Farms), wydanej przez brytyjski Departament Handlu i Przemysłu we wrześniu 1996 roku.

Od czasu wydania irlandzkich wytycznych upłynęło dziesięć lat. W tym czasie rozmiary turbin wiatrowych rosły w postępie geometrycznym a wiedza na temat zagrożeń dla zdrowia publicznego, jakie rodzi hałas niskiej częstotliwości i infradźwięki powiększyła się radykalnie dzięki międzynarodowym badaniom, udokumentowanym w pracach zamieszczonych w recenzowanych czasopismach naukowych. Argument braku wiedzy jest więc już nie do utrzymania.

W grudniu 2013 r. irlandzki Departament Mieszkalnictwa, Środowiska i Samorządów przedłożył do konsultacji społecznych propozycję „ukierunkowanej modyfikacji” Wytycznych, która miałyby gwarantować minimalną odległość 500 m od domów ludzi. W odpowiedzi Departament otrzymał 7300 wniosków, większość z których wskazywała, że taka odległość minimalna jest kompletnie niewystarczająca i dużo mniejsza niż wynika to z „najlepszych praktyk międzynarodowych”.

Ówczesny rząd irlandzki zbagatelizował sprawę i nie podjął żadnych działań przez ponad dwa lata. Wobec zaniepokojenia społeczeństwa tą sytuacją nowy rząd zobowiązał się do opublikowania zrewidowanych wytycznych w sprawie inwestycji w zakresie farm wiatrowych w ciągu 6 miesięcy. Kompetentny minister potwierdził w maju 2015, że „zmiany w wytycznych oparte będą na przebiegu konsultacji publicznych i najlepszej praktyce międzynarodowej".

W międzyczasie „najlepsza praktyka międzynarodowa”, na której opierał się projekt modyfikacji Wytycznych z listopada 2013 r. już dawno zdezaktualizowała się ze względu na coraz większe i coraz potężniejsze urządzenia. Z dzisiejszego punktu widzenia 500 metrów jest żałośnie nieadekwatne. Taka odległość minimalna gwarantuje powstawanie problemów zdrowia publicznego w przyszłości. W Niemczech Sąd Najwyższy Bawarii potwierdził zgodność z prawem krajowej regulacji przywidującej odległość minimalną 10 razy całkowita wysokość turbiny wiatrowej, która obowiązuje od 2014 r. Polski Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego rekomenduje minimalną odległość 2 kilometrów.

Krajowy plan działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych Irlandii został już uznany przez Europejską Komisję Gospodarczą Narodów Zjednoczonych (UNECE) za przyjęty bez należytych konsultacji społecznych. Zarówno Komisja Europejska, jak i rząd irlandzki zaakceptowali to ustalenie. Minister deklaruje, że „mój Departament będzie dalej czynić postępy w pracach nad Wytycznymi we współpracy z Departamentem Łączności, Energii i Zasobów Naturalnych”.

W obecnej chwili dalsze postępy w pracach nad wytycznymi są możliwe jedynie pod warunkiem niezwłocznego opracowania przez Ministra nowego projektu wytycznych, odzwierciedlającego najlepszą praktykę międzynarodową stosowaną w innych krajach europejskich, ponownego przeprowadzenia konsultacji publicznych, a także przyjęcia odpowiednich przepisów wykonawczych. W ten sposób społeczeństwo będzie miało pewność, że problem ten został rozwiązany w sprawiedliwy i przejrzysty sposób.

Nowy rząd irlandzki, w skład którego wchodzi wielu polityków niezależnych od głównych partii politycznych, ma obecnie okazję, aby w przejrzysty sposób zademonstrować, że ochrona zdrowia mieszkańców wsi leży mu faktycznie na sercu. Alternatywą jest powrót do „starej, znanej” mentalności uprawiania polityki jako robienia interesów za zamkniętymi drzwiami. Wybór należy do Was, panowie i panie politycy.

Dnia 9 kwietnia 2016 r.

Kontakt dla prasy:

Nigel de Haas

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel: 023 885 6896

* Europejska Platforma Przeciwników Farm Wiatrowych (EPAW) działa od 2008 r. i zrzesza obecnie 1247 organizacji członkowskich z 31 krajów. Prezesem EPAW jest Jean-Louis Butré (prezes francuskiej federacji Fédération Environnement Durable (FED), a funkcję wiceprezesa pełni Ferdinand Fürst zu Hohenlohe-Bartenstein (prezes niemieckiej federacji Bundesverband Landschaftsschutz). Portal stopwiatrakom.eu jest członkiem EPAW. Zobacz tutaj: www.epaw.org

Tłumaczenie i opracowanie: Redakcja portalu stopwiatrakom.eu