Skip to main content
Prawda o wiatrakach

StopWiatrakom.eu
OGÓLNOPOLSKI SERWIS PRZECIWNIKÓW ZBYT BLISKIEJ LOKALIZACJI WIATRAKÓW OD DOMÓW.

Prawda o wiatrakach

StopWiatrakom.eu
OGÓLNOPOLSKI SERWIS PRZECIWNIKÓW ZBYT BLISKIEJ LOKALIZACJI WIATRAKÓW OD DOMÓW.

Prawda o wiatrakach

StopWiatrakom.eu
OGÓLNOPOLSKI SERWIS PRZECIWNIKÓW ZBYT BLISKIEJ LOKALIZACJI WIATRAKÓW OD DOMÓW.

Opublikowano: 15 czerwiec 2016

Biznesowy portal Forsal.pl przygotował zestawienie cen energii elektrycznej oraz gazu w Europie. Warto zapoznać się z publikacją pt.: „Ceny prądu i gazu w Europie: Polska jednym z najdroższych krajów UE”, gdyż zawiera ona informacje średnich cen energii w euro za 100 kWh (dane za Eurostatem za II połowę 2015 r.). W tym zestawieniu najdroższymi krajami w Europie są Dania (30,4 euro za 100 kWh) i Niemcy (29,5 za 100 kWh). Polscy konsumenci płacą średnio 14,2 euro za 100 kWh. Pierwsze z zestawień uwzględnia jedynie cenę końcową dla gospodarstw domowych bez uwzględnienia różnic w poziomie zamożności poszczególnych krajów w Unii Europejskiej.

Znacznie bardziej interesujące jest porównanie cen wg. siły nabywczej w poszczególnych krajach. Dla celów porównawczych Eurostat posługuje się specjalną walutą (PPS), która uwzględnia siłę nabywczą w danym kraju w odniesieniu do waluty euro i w ten sposób umożliwia porównywanie cen tych samych towarów i usług w różnych krajach. W świetle tych wyliczeń najwyższe ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych są w Portugalii (29,3 PPS) i w Niemczech (28,3 PPS). Cena energii elektrycznej w Polsce wynosi aż 24,9 PPS, co wskazuje na jedną z najdroższych cen w Europie (5 miejsce w rankingu cen energii elektrycznej), a uwzględniając łącznie cenę energii i gazu aż 33,7 PPS (4 miejsce w rankingu cen).

Publikacja serwisu forsal.pl potwierdza powszechne odczucie konsumentów, że mamy w Polsce wysokie ceny energii elektrycznej, co wynika głównie z niskich średnich płac w Polsce. Konsekwencją tego jest to, że Polacy przeznaczają większy procent swoich dochodów na zakup nośników energii (prąd i gaz).

Z cenami energii elektrycznej jest jeszcze jeden kłopot. Sposób jej kalkulacji i naliczania jest tak skomplikowany, że trudno jest zrozumieć przeciętnemu odbiorcy za co on tak naprawdę płaci. O ile jeszcze rozróżnienie ceny zakupu samej energii elektrycznej od jej dystrybucji (dostarczenia do gniazdka) jest łatwe do zrozumienia, o tyle składniki ceny dystrybucji energii przyprawiają o zawrót głowy. Dla przykładu wyliczenie rachunku RWE Polska SA dla dystrybucji obejmuje takie oto opłaty: opłata jakościowa, opłata sieciowa zmienna dzienna, opłata sieciowa zmienna nocna, opłata sieciowa stała, opłata przejściowa, opłata abonamentowa. Teoretycznie są regulaminy, które to wyjaśniają, ale nie zmienia to faktu, że jest to kompletnie niezrozumiałe. Tym bardziej, że gdzieś w tej cenie schowane są nie tylko podatki z podatkiem VAT na czele (skromne 23% ceny netto na utrzymanie rządu), ale także dopłaty na OZE, w tym i na energetykę wiatrową. Dobrze by było, żeby to zostało wyszczególnione na rachunku każdego z nas w postaci odrębnej opłaty. Warto wiedzieć za co się płaci.

Opracowanie: Redakcja portalu stopwiatrakom.eu

Więcej czytaj w serwisie: http://forsal.pl/artykuly/951061,ceny-pradu-i-gazu-w-europie-polska-jednym-z-najdrozszych-krajow-w-ue.html