^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

 

portal zielona energetykaOstatni duży producent fotowoltaiki w  Niemczech, firma Solarworld, podała, że wystąpi do sądu o ogłoszenie upadłości, po 6 latach funkcjonowania ze stratą. Jak pisze Der Spiegel, jest to "koniec pewnej epoki".

W istocie jest to zamknięcie historii ważnego sektora niemieckiej "zielonej gospodarki", który miał być jednym z fundamentów trwałego rozwoju gospodarki tego kraju w XXI wieku i źródłem wielu tysięcy "pewnych", stabilnych miejsc pracy, zastępując zatrudnienie w przeznaczonej do likwidacji, "przestarzałej" konwencjonalnej energetyce. Przez całą dekadę producenci urządzeń fotowoltaicznych mogli korzystać z wielomiliardowych dotacji, które płynęły na instalacje solarne w ramach niemieckiej "transformacji energetycznej". Jednym z uzasadnień dla promowania energetyki solarnej w niemieckich warunkach klimatycznych było to, że zaawansowane technologie OZE zapewnią przewagę konkurencyjną Niemcom w prawdziwie przyszłościowej dziedzinie. Tymczasem niemieccy producenci przegrali w konkurencji z produkcją chińską. 

Upadek spółki Solarworld, która na koniec 2016 r. zatrudniała 3000 osób, jest ostatnim z serii spektakularnych bankructw producentów fotowoltaiki w Niemczech, które nastąpiły w ostatnich latach. Wcześniej zbankrutowały takie firmy, jak Solon, Solar Millenium i Q-Cells.    

Na początku obecnego wieku niemieccy politycy i "zieloni" aktywiści obiecywali, że znaczne tereny w byłej NRD staną się prawdziwą "Doliną Słoneczną" (analogicznie do "Doliny Krzemowej" w Kalifornii), która będzie źródłem bardzo dobrze płatnych miejsc pracy w zaawansowanych technologicznie branżach. Dzisiaj jest to raczej "słoneczny pas rdzy" o zdewastowanym krajobrazie -- Der Spiegel pisze, że jest to "Dolina Łez", nawiązując do zawiedzionych nadziei  pracowników tej branży.

Godna uwagi jest też postać prezesa Solarworld, Francka Asbecka. Jest on jednym z najbardziej barwnych reprezentantów kategorii "zielonych przedsiębiorców", którzy zbili ogromną fortunę w biznesie, którego powstanie i rozwój były całkowicie uzależnione od dotacji publicznych. Pan Asbeck, uważany za lidera niemieckiej branży fotowoltaicznej, nosił przydomek "króla słońca", a przy okazji instalowania paneli fotowoltaicznych w Watykanie spotkał się nawet osobiście z Benedyktem XVI.

Biorąc pod uwagę kontekst działalności pana Asbecka, nie dziwi, że był on jednym z założycieli niemieckiej Partii Zielonych.

W 2016 r. firma Asbecka zanotowała stratę 92 milionów euro. Zanim to jednak nastąpiło, działalność biznesowa przyniosła Franckowi Asbeckowi nie tylko samochód marki Maserati, ale również szereg bardzo prestiżowych posiadłości, takich jak Schloss Calmuth, Villa Cahn czy Schloss Marienfels.

 

652. Niemcy rezydencja

Na zdjęciu jedna z nieruchomości niemieckiego "króla słońca" - Schloss Marienfels.

Autor: Wolkenkratzer - CC BY-SA 3.0

Opracował Jacek Malski

[Komentarz redakcji] Przykład krachu niemieckiej branży producentów fotowoltaiki jasno pokazuje, że energetyka konwencjonalna nie tylko nie jest na straconej pozycji, ale może śmiało myśleć o dalszym rozwoju. Biznes i konsumenci zawsze będą potrzebować stabilnych i pewnych energii elektrycznej, których chimeryczne i uzależnione od zmiennych warunków pogodowych OZE nie zapewnią nigdy. Można oczywiście rok w rok finansować miliardami euro w branżę, która nie jest w stanie zapewnić tego, co tak intensywnie obiecuje - samodzielności w produkcji energii elektrycznej na poziomie lokalnym oraz ogólnokrajowym. Branża OZE przegra najpierw z prawami fizyki - tutaj nie da się zlobbować ustawodawcy, bo ten jest ponad tym wszystkim i zdania nie zmieni. A potem branża przegra z prawami ekonomii, bo trudno wciąż żyć na koszt innych. Dlatego uważamy, że energetyka konwencjonalna ma przed sobą przyszłość, wbrew wszystkim zielonym prorokom.

Sadźmy lasy, rozbierajmy wiatraki

Redakcja stopwiatrakom.eu

Źródła:

Stefan Schultz, "Der tiefe Sturz des Sonnenkönigs", Spiegel Online, 11.05.2017 - http://www.spiegel.de/wirtschaft/unternehmen/solarworld-frank-asbeck-der-insolvente-sonnenkoenig-a-1147176.html

finanz.net, SolarWorld Aktie - http://www.finanzen.net/unternehmensprofil/Solarworld

"Solarkonzern kündigt Insolvenz an", Wirtschafts Woche, 10.05.2017 - 

Artykuł oparty na P. Gosselin, "German Solar Energy: From "Technology of the Future" to Extinction in Just 10 Years", NoTricksZone, 12.05.2017http://notrickszone.com/2017/05/12/german-solar-energy-from-technology-of-the-future-to-extinction-in-just-10-years/#comments

W ramach cyklu „Zielona energetyka” piszemy o zagranicznych publikacjach prezentujących różne formy realizacji postulatów „ochrony klimatu” w systemach energetycznych i konsekwencje systemowe takiej polityki dla energetyki i poza nią - Jacek Malski.

stopwiatrakom stopka 1