^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

portal wiadomosci z sejmuW związku z rządowym projektem zmiany ustawy o OZE i innych ustaw prezentujemy poniżej wypowiedź z 20 maja 2016 r. Pani minister Anny Zalewskiej. Pamiętamy jej zaangażowanie w sprawy wiatrakowe i podróże po całej Polsce. Pokazujemy, co mówili posłowie Prawa i Sprawiedliwości przeszło rok temu, bo wydawać by się mogło, że w obliczu upływającego czasu problemów z wiatrakami nie ma i już nie będzie. 

 

Poniżej fragment zapisu posiedzenia Sejmu z dnia 20 maja 2016 r. (trzeci dzień obrad)

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pani Premier! Być może Nowoczesna będzie w konfuzji, ale 8 lat zajmowałam się energią odnawialną... energetyką, a przede wszystkim tydzień po tygodniu wspierałam protestujących, również w woj. kujawsko-pomorskim, przeciwko lokalizacjom farm wiatrowym blisko domów. Pan poseł pokazuje nam piękne opakowanie na mleko, z pięknymi wiatrakami. Tak, lobbyści zapłacili, oni bardzo chętnie płacą...

 ...wspierają różnego rodzaju inicjatywy. Przestają je wspierać, kiedy powstają elektrownie wiatrowe. Przedtem budują boiska, place zabaw. Chcą nawet wybudować szkołę. Ale znikają, kiedy już lokalizują farmy wiatrowe.

(…) Opowiada pan niestworzone historie o tym, że Polska nie zrealizuje swojego zobowiązania, jeżeli chodzi o energię odnawialną. Dobrze pan wie, że w 2015 r. mamy aż 12% z energii odnawialnej, wystarczy, powinniśmy mieć 10, przepłaciliśmy. Dzień w dzień, miesiąc po miesiącu, rok po roku dopłacamy do energii odnawialnej.  ... a energia wiatrowa plus 250, plus 270 zł.

60 mld w tej perspektywie, w której w tej chwili jesteśmy, jest właśnie na energię odnawialną. To właśnie po te miliardy chcą sięgać.

Jednocześnie mówi pan o innowacyjnej gospodarce. To niech pan zapyta tych, którzy żyją pod złomem, który dawno w krajach zachodnich się zamortyzował. Mówi pan o miejscach pracy. Mówi pan chyba o tych, którzy przyjechali protestować, bo mają podpisane umowy dzierżawy w taki sposób, że muszą wywiązywać się z tej umowy, zawsze promując energię odnawialną, energię wiatrową.

To są aneksy do tej umowy. A jednocześnie wszystko, co mówią, w jaki sposób podejmują decyzje... Te zapadają właśnie u inwestora. Mówi pan o małych i średnich przedsiębiorstwach. Których? Tych, które mają kapitał za 5 tys., po czym odsprzedają, kiedy już mają pozwolenie na budowę? Mówi pan o tym, że boi się pan opodatkowania. A w którym państwie pozwala się na to, żeby opodatkować tylko i wyłącznie maszt i stopę i żeby do budżetu gminy, która jest wyłączona z innej możliwości produkcji... za grosze te gminy, żeby opłacało się firmom wiatrowym. Dobrze pan wie, że w takiej gminie, w której powstaje farma wiatrowa......to jest to pierwsza i ostatnia inwestycja. A jednocześnie spadek cen nieruchomości jest taki, że nie można sprzedać ani hektara, ani jednego domu.

Proszę nie opowiadać o braku badań. Na całym świecie jest mnóstwo badań dotyczących tych, którzy żyją pod elektrowniami wiatrowymi. Proszę państwa, Prawo i Sprawiedliwość jest za tym, co daje prawdziwą wolność, za prosumentem, mikro- i małymi instalacjami i za różnorodnością. Dziękuję. (Oklaski)

Sadźmy lasy rozbierajmy wiatraki

Redakcja stopwiatrakom.eu

Źródło:

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/wypowiedz.xsp?posiedzenie=19&dzien=3&wyp=168

stopwiatrakom stopka 1