Wiadomości po angielsku
Nasze obrazy
Badania i dokumenty
Opublikowano: 15 luty 2013
Hałas wokół wiatraków
7 grzechów głównych w raportach środowiskowych dotyczące oddziaływania akustycznego
przemysłowych turbin wiatrowych
czyli
dlaczego powinna być ustalona minimalna odległość turbin wiatrowych od obiektów chronionych
przemysłowych turbin wiatrowych
Szanowny Panie Prezydencie,
Szanowny Panie Premierze,
Szanowni Panowie Ministrowie: Środowiska, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Gospodarki, Zdrowia,
Szanowny Panie Generalny Dyrektorze Ochrony Środowiska,
Szanowni Panowie Przewodniczący Komisji Sejmowych: Gospodarki, Podkomisji Stałej do spraw Energetyki, Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ustawodawczej, Ochrony Zdrowia,
Szanowni Redaktorzy,
Szanowne Pozostałe Osoby do których kierowany jest ten list,
Nie można już dłużej udawać, że wszystko jest w porządku przy lokalizowaniu elektrowni wiatrowych w naszym kraju, bo tak nie jest.
Łamanie prawa w tym zakresie okazuje się być nagminne i to z udziałem organów państwowych i samorządowych, których decyzje umożliwiające powstanie tych inwestycji opierają się zbyt często na nierzetelnych raportach środowiskowych.
W załączonym dokumencie (Hałas wokół wiatraków) , opartym o analizę raportów dotyczących oddziaływania na środowisko przemysłowych turbin wiatrowych, przedstawiam zaledwie część nieprawidłowości, skupiając się głównie na dziedzinie, która jest mi najbliższa, t.j. na hałasie.
Zachęcam serdecznie do lektury, w nadziei, że nie wyląduje ona w urzędowym czy redakcyjnym koszu, lecz stanie się inspiracją do pozytywnych zmian. Mam bowiem nadzieję, że pomimo wielu obserwowanych nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszego Państwa, są pośród adresatów tego listu osoby, którym naprawdę zależy zarówno na rodakach jak i na wizerunku państwa demokratycznego, sprawiedliwego i praworządnego.
Prof. dr inż. Barbara Lebiedowska
niezależny ekspert Komisji Europejskiej
d.s. akustyki środowiska