^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

portal klimat i czlowiekPogoda uwielbia płatać figle zagorzałym doktrynerom i wyznawcom zmyślonych historyjek. Zwolennikom globalnego ocieplenia nie radzimy wybierać się teraz do Kanady, gdyż tam zapanowały iście arktyczne warunki z temperaturami dochodzącymi do -50°C na północy kraju. No chyba, że zechcą oni sprawdzić, ile warte są teorie o ocieplaniu się klimatu. Fala zimna i jego zasięg (cała Kanada) pokazuje, że mamy do czynienia z normalnym zjawiskiem pogodowym o tej porze roku na półkuli północnej. Po prostu przyszła zima. Także w Europie czekamy na nią.

Trudne warunki pogodowe w całej Kanadzie

Aby zobaczyć z jakimi temperaturami muszą się mierzyć Kanadyjczycy prosimy zapoznać się z mapami. Pierwsza z nich pokazuje bieżącą sytuację w całym kraju i z informacją o wielkości temperatury w najważniejszych miastach.

146.1 Temperatury

Źródło: https://weather.gc.ca/canada_e.html, godz. 17.00, 28.12.2017 r.

Druga mapa pokazuje temperatury w Ameryce Północnej wg stanu na dzień 28.12.2017 r., godz. 15.30 czasu środkowoeuropejskiego. Zasięg izotermy (-20°C) pokazuje kolor fioletowy.

146.2 Mapa temperatur

Źródło: http://www.meteociel.fr/observations-meteo/temperatures.php?region=na

Oczywiście, mroźna zima w Kanadzie, to żadna nowina. Ameryka Północna to otwarty kontynent, gdzie masy powietrza znad Arktyki mogą swobodnie przemieszczać się z północy na południe, gdyż góry w całej Ameryce ustawione są południkowo. Mrozom towarzyszą też obfite opady śniegu. Szczególnie trudna sytuacja jest w Pensylwanii, graniczącej z jeziorem Erie, gdzie w ciągu 2 dni spadło ponad 165 cm śniegu. Pobito w ten sposób rekord z 1958 r., kiedy spadło „tylko” 111 cm śniegu.

Agencja Reuters, w swoim komunikacie przekazała wypowiedź lokalnego meteorologa, który tak skomentował tę sytuację: „To niepokojące zjawisko śnieżne", powiedział Zach Sefcovic, meteorolog z National Weather Service w Cleveland. „Śnieg nie jest niczym nowym w tej części stanu, ale ten śnieg w tak krótkim czasie jest bezprecedensowy", powiedział w wywiadzie telefonicznym.

146.3 Reuters

fot. miasto Erie pod śniegiem/ źródło: https://www.reuters.com/article/us-pennsylvania-snow/erie-pennsylvania-buried-under-record-snowfall-idUSKBN1EL1BC

Redakcja stopwiatrakom.eu

stopwiatrakom stopka 1