Wiadomości po angielsku
Nasze obrazy
Badania i dokumenty
NIEMIECKI ZARZĄD RUCHU LOTNICZEGO BLOKUJE ROZWÓJ ENERGETYKI WIATROWEJ
Frakcja parlamentarna Sojusz 90/Zieloni wystąpiła do rządu niemieckiego z zapytaniem, dlaczego niemiecki zarząd ruchu lotniczego (Deutsche Flugsicherung) regularnie blokuje inwestycje wiatrakowe w obrębie 15 kilometrowej strefy ochronnej wokół urządzeń kontroli ruchu lotniczego [1] [2]. Posłowie Sojuszu 90/Zielonych protestują, że taka polityka uniemożliwi zwiększenie mocy energetyki wiatrowej o 4.000 MW w skali całego kraju. Eksperci Zielonych uważają, że 15-kilometrowa strefa ochronna jest przejawem nadmiernej ostrożności. W związku z tym „ekolodzy” niemieccy postulują zmniejszenie takich stref do 3-5 km wokół radarów kontroli powietrznej.
Zarząd ruchu lotniczego twierdzi, że wznoszenie nowych lub „repowering” (tzn. zastępowanie istniejących turbin wiatrowych nowszymi i o większej mocy) w odległościach postulowanych przez Zielonych spowoduje zakłócenia w pracy urządzeń żeglugi powietrznej. W swojej odpowiedzi na wniosek „zielonych” posłów, rząd niemiecki stwierdził, że: „Deutsche Flugsicherung nie są znane żadne rozwiązania, które pozwalałaby na budowę turbin wiatrowych w sposób zmniejszający obszar wokół systemów kontroli ruchu lotniczego do promienia 3 lub 5 kilometrów”.
Niemiecki portal antywiatrakowy „windwahn.de” komentuje te doniesienia następująco:
- Mniejsze odległości od gniazd ptaków z zagrożonych gatunków, od obszarów chronionych i biotopów, szkół, przedszkoli, domów, miejsc pracy i od radiolatarni Deutsche Flugsicherung. Takich właśnie zmian w przepisach domagają się Zieloni w swoich działaniach lobbystycznych […]
- Agenda Zielonych nie obejmuje już ochrony człowieka i różnorodności biologicznej przed chorobą, śmiercią lub wysiedleniem. Zamiast tego ideolodzy tzw. odnawialnej energetyki chcą jak najbardziej zredukować bezpieczną odległość od radiolatarni DFS […]
- Zieloni politycy, jak zawsze gotowi są służyć lobby energetyki wiatrowej lub własnemu interesowi, jako udziałowcy w farmach wiatrowych lub też w firmach świadczących usługi na ich rzecz.
- Jak to powiedział „zielony” premier kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn: „Walczę o moje wiatraki!” Bez względu na koszty.
RADARY CORAZ BARDZIEJ NA DRODZE WIATRAKÓW W NIEMCZECH
Żądania Zielonych wynikają stąd, że strategia rozwijania OZE w Niemczech zakłada co najmniej podwojenie obecnej liczby 25.000 mega wiatraków. Na gwałt poszukuje się więc przestrzeni , gdzie można by je jeszcze postawić.
Niemiecka Służba Meteorologiczna pracuje w oparciu o 17 radarów monitorujących warunki pogodowe, które umiejscowione są w różnych miejscach na całym obszarze Niemiec. Precyzyjne wskazania tych urządzeń umożliwiają m.in. ostrzeganie ludności przed występowaniem gwałtownych zjawisk meteorologicznych, co stanowi ważny element bezpieczeństwa publicznego.
Tymczasem turbiny wiatrowe w coraz większym stopniu zniekształcają odczyty radarów, czego wynikiem są na przykład fałszywe alarmy pogodowe dla ludności. W specjalnej broszurze wydanej przez Niemiecką Służbę Meteorologiczną prezes tej instytucji wskazuje, że na razie nie ma technicznej możliwości eliminacji takich zakłóceń [3].
WIATRAKI A URZĄDZENIA RADIOLOKACYJNE I RUCH LOTNICZY W POLSCE I NA ŚWIECIE
O badaniach francuskiego lotnictwa wojskowego wskazujących na to, że turbiny wiatrowe mogą zagrażać bezpieczeństwu militarnemu tego kraju, pisała niedawno na swoim blogu profesor B. Lebiedowska [4].
Dokładnie rok temu pisaliśmy też o pomyśle zbudowania wiatraka tuż przy lotnisku szybowcowym w gminie Wola Krzysztoporska. Tymczasem pod koniec kwietnia 2014 r. w USA o wiatrak rozbił się samolot [5].
Problem zakłócania przez przemysłowe elektrownie wiatrowe pracy urządzeń radiolokacyjnych monitorujących pogodę, radarów lotniczych czy wojskowych ma zasięg światowy. Jest jednak zbywany milczeniem w Polsce, mimo że identyczne radary pracują i u nas. Portal stop wiatrakom.eu wystąpi w tej sprawie z wnioskiem do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który jest operatorem polskiej sieci radarów meteorologicznych POLRAD, o przekazanie informacji w sprawie zakłóceń pomiarów radarowych przez elektrownie wiatrowe.
Poniżej niewielki wybór doniesień wyłącznie z prasy anglojęzycznej z ostatnich paru lat:
http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-04-16/in-france-generals-block-wind-farms-for-fear-of-jamming-radar (kwiecień 2015)
http://www.nugget.ca/2015/03/07/pilots-join-opposition-chorus (marzec 2015)
http://www.greenocktelegraph.co.uk/news/greenock/articles/2014/12/05/518221-36m-windfarm-plan-is-rejected-by-inverclyde-councillors/ (grudzień 2014)
http://www.gazettelive.co.uk/news/teesside-news/riverside-stadium-wind-turbine-developer-8356542 (grudzień 2014)
http://www.somdnews.com/article/20141031/NEWS/141039792/1044&source=RSS&template=gazette (listopad 2014)
https://www.wind-watch.org/news/2014/10/03/for-crop-dusters-towers-pose-a-hidden-and-growing-danger/ (październik 2014)
http://www.windaction.org/posts/41544-department-of-defense-no-turbines-near-the-naval-air-station-patuxent-river#.VUjRo_Bpk2g (październik 2014)
http://www.lfpress.com/2014/08/22/oxford-wind-turbines-could-interfere-with-airport-radar-systems-in-london-and-hamilton (sierpień 2014)
http://www.therugbyobserver.co.uk/2014/04/19/news-Air-traffic-control-concern-set-to-ground-wind-farm-plan-104309.html (kwiecień 2014)
http://www.surreymirror.co.uk/150-feet-high-wind-turbine-rejected-Gatwick/story-20940566-detail/story.html (kwiecień 2014)
https://www.wind-watch.org/news/2013/07/22/raf-warns-turbines-threaten-pilots-lives/ (lipiec 2013)
https://www.wind-watch.org/news/2013/11/13/wind-farms-creating-dead-zones-for-military-radar-report-warns/ (listopad 2012)
http://www.lep.co.uk/news/defence-chiefs-to-blow-out-wind-turbine-plans-1-4877749 (sierpień 2012)
PRZYPISY
[1] http://windwahn.de/index.php/oekodiktatur/sicherheit-im-luftraum-fuer-gruene-nur-eine-verhinderungstaktik. Tamże dostępna odpowiedź rządu niemieckiego na zapytanie Sojuszu 90/Zielonych.
[2] Informacja podana przez „zielony” portal umweltruf.de - http://www.umweltruf.de//2015_Programm/news/111/news3.php3?nummer=3098
[3] Omówienie można znaleźć tutaj http://www.windwahn.de/index.php/wissen/hintergrundwissen/1261-windkraft-vs-unwetterwarnung?highlight=WyJyYWRhciJd ; broszurka Deutscher Wetterdienst jest dostępna tutaj: http://www.dwd.de/bvbw/generator/DWDWWW/Content/Presse/Broschueren/WindkontraWetterradar__PDF,templateId=raw,property=publicationFile.pdf/WindkontraWetterradar_PDF.pdf