^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

portal wiadomosci zagraniczneW Boże Narodzenie 2016 r. niemiecki konsument energii elektrycznej zafundował sobie drogi prezent [1]. Tradycyjnie i całkowicie przewidywalnie zapotrzebowanie na energię elektryczną było dużo niższe w tym dniu niż przeciętnie w całym roku, za względu na niewielką produkcję w przemyśle i aktywność gospodarczą począwszy od Wigilii.

Wiatr też okazał się tradycyjnie nieprzewidywalny i wiało silniej niż zwykle, tak więc 27 tys. niemieckich wiatraków produkowało prądu więcej niż zwykle. W Polsce zresztą też, o czym pisaliśmy tutaj: http://stopwiatrakom.eu/aktualnosci/2094-wichury-nad-p%C3%B3%C5%82nocn%C4%85-polsk%C4%85,-czyli-komu-wieje-wiatr.html

6 30 576 0

Fot. Pixabay

W efekcie nadprodukcji na giełdzie w Lipsku energia elektryczna osiągała ujemne ceny przez pełne 28 godzin. W sumie w okresie świątecznym (24-26 grudnia) odbiorcom prądu wypłacono 20 mln euro za pobór energii.

Jednocześnie dopłaty do produkcji energii elektrycznej wyprodukowanej przez farmy wiatrowe w tym okresie na podstawie ustawy o OZE (EEG) wyniosły 203,6 miliona euro. Giełda wyceniła ten prąd na minus 4,2 miliona euro. Zatem strata ekonomiczna wyniosła w sumie prawie 208 milionów euro w okresie 24-26 grudnia.

Kto zapłaci te 208 miliona euro? Niemiecki konsument znajdzie odpowiedź patrząc w lustro [1].

Ten przedziwny spektakl, z którym mieliśmy do czynienia w Boże Narodzenie, będący efektem kolizji systemów produkcji elektryczności, przewidział już w maju 2014 r. Detlef Ahlborn, w artykule pt. „Energetyka wiatrowa a gra w kości”:

Dalsza ekspansja farm wiatrowych będzie jeszcze bardziej zaostrzać zjawisko szczytów dostępnej mocy, powodując pogłębienie problemów z nadprodukcją elektryczności, której nie da się ponownie utylizować, dając w efekcie ujemne ceny na giełdzie energii [2].

Tymczasem obecnie niemieckie ministerstwo środowiska chce ograniczyć ochronę przyrody i gatunków, aby umożliwić dalszą intensyfikację rozbudowy farm wiatrowych. W szczególności proponuje się zniesienie penalizacji „nieuniknionego” zabijania ptaków chronionych gatunków [3].

Tłumaczenie i opracowanie redakcja stopwiatrakom.eu

Przypisy:

[1] „Teure Bescherung”, http://www.vernunftkraft.de/weihnachtsgruss-aus-bargteheide/

[1] http://www.vernunftkraft.de/windkraft-versus-wuerfeln/

[2] W tej sprawie wystosowany został list otwarty do władz i parlamentarzystów landu Szlezwik-Holsztyn (kopia dostępna ze strony omawianego artykułu). Autorzy proszą o opamiętanie i proponują władzom, aby zapoznały się tylko z trzema analizami skutków obecnej polityki forsowania farm wiatrowych: (1) Welt N24; Gutachter entlarven Schön-färberei bei der Energiewende, 14.12.2016, https://www.welt.de/wirtschaft/article160300945/Gutachter-entlarven-Schoenfaerberei-bei-der-Energiewende.html ; (2) Herbert Niederhausen, Andreas Burkert; Elektrischer Strom: Gestehung, Übertragung, Verteilung, Speicherung und Nutzung elektrischer Energie im Kontext der Energiewende, Verlag Springer Vieweg 2014; oraz (3) Georg Etscheit; Geopferte Landschaften: Wie die Energiewende unsere Umwelt zerstört, Heyne Verlag, 2016.

[3] O tym skandalicznym projekcie min. środowiska - http://www.vernunftkraft.de/der-tod-ist-relativ-schoene-bescherung/