Wiadomości po angielsku
Nasze obrazy
Badania i dokumenty
Artykuł na amerykańskim portalu The Daily Caller analizuje koszt budowy linii przesyłowych dla największej na świecie elektrowni wykorzystującej skoncentrowaną energię słoneczną w Ouarzazate w Maroku [1].
Elektrownia w Ouarzazate zajmuje obszar równy powierzchni stolicy Maroku i teoretycznie może produkować 580 MW elektryczności. Budowę tego kombinatu uzasadniano m.in. możliwością eksportu do Europy Zachodniej.
Tymczasem energetyka słoneczna wymaga budowy „bardziej inteligentnej” sieci energetycznej, która jest w stanie uporać się z ciągłymi wahaniami przesyłanej elektryczności. Niezbędne jest stosowanie jednotorowych lub dwutorowych linii 500 kV.
Amerykański Departament Energetyki obliczył, że budowa jednej mili systemu umożliwiającego przesyłanie 0,5 MW kosztuje ok. 1 miliona USD. Odpowiednie zestawienie wygląda następująco:
źródło: dailycaller.com
Własne analizy serwisu The Daily Caller wskazują, że system zdolny do przesyłania 580 MW wyprodukowanych przez marokańską elektrownię kosztowałby 2,2-3,6 miliarda USA za każdą milę linii przesyłowej.
Ouarzazate znajduje się niemal 600 km w linii prostej od granicy z Hiszpanią. Bardziej realistyczna trasa liczy jednak prawie 850 km.
Czyli samo przesłanie energii z elektrowni w Ouarzazate do granicy z Hiszpanią kosztowałoby Maroko od 819 miliardów do 1,3 biliona dolarów. W związku z tym przesyłanie elektryczności z marokańskiej elektrowni byłoby od 91 do 149 razy droższe od samej jej produkcji.
Tymczasem całkowity roczny PKB Maroka wynosi 107 miliardów (dane Banku Światowego za 2014 r.).
Opracowanie i tłumaczenie redakcja stopwiatrakom.eu
PRZYPISY
[1] Andrew Follett, „Marocco To Be ‘Solar Superpower’ Feeding Europe? One Major Problem”, The Daily Caller, 26.10.2015 - http://dailycaller.com/2015/10/26/morocco-to-be-solar-superpower-feeding-europe-one-major-problem/