^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

Sejm foto miniW dniach 23-25 września br. odbędzie się przedostatnie posiedzenie Sejmu. Porządek obrad liczy 23 punkty, ale na szczęście nie zawiera żadnych regulacji ułatwiających proces lokalizacji i budowy elektrowni wiatrowych, w tym nowelizacji ustawy o OZE. Z porządkiem obrad można zapoznać się tutaj:

http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/PorzadekObrad.xsp

Rząd pracuje za to nad przepisami wykonawczymi do ustawy o OZE w zakresie ustalania ceny referencyjnej dla odnawialnych źródeł energii w 2016 r. Z projektem rozporządzenia Ministra Gospodarki można zapoznać się tutaj i zgłosić uwagi: http://konsultacje.gov.pl/node/3802

Szczegółowe omówienie projektu znajduje się natomiast tutaj:

http://gramwzielone.pl/trendy/18093/ceny-referencyjne-dla-aukcji-oze-na-2016-r

Zwracamy uwagę na to rozporządzenie, bo to od niego zależy opłacalność biznesu OZE w Polsce i poziom zysków inwestorów i podmiotów finansujących (banków). Poziom cen referencyjnych dla poszczególnych rodzajów OZE jest ustalany w sposób tak zagmatwany, by uzasadnić każdy rezultat i by było to zgodne z prawem. Nowy rząd będzie musiał bardzo szybko i uważnie sprawdzić prawidłowość tych regulacji oraz to, kto i za czym lobbował w tej sprawie.

Redakcja