Skip to main content
  • Prawda o wiatrakach

    StopWiatrakom.eu
    OGÓLNOPOLSKI SERWIS PRZECIWNIKÓW ZBYT BLISKIEJ LOKALIZACJI WIATRAKÓW OD DOMÓW.

  • Prawda o wiatrakach

    StopWiatrakom.eu
    OGÓLNOPOLSKI SERWIS PRZECIWNIKÓW ZBYT BLISKIEJ LOKALIZACJI WIATRAKÓW OD DOMÓW.

  • Prawda o wiatrakach

    StopWiatrakom.eu
    OGÓLNOPOLSKI SERWIS PRZECIWNIKÓW ZBYT BLISKIEJ LOKALIZACJI WIATRAKÓW OD DOMÓW.

Opublikowano: 21 lipiec 2016

Jak podał Urząd Regulacji Energetyki w swoim komunikacie z dnia 19 lipca br., z chwilą wejścia w życie całej ustawy o odnawialnych źródłach energii w naszych rachunkach za energię elektryczną pojawi się nowa opłata – opłata OZE w stałej wysokości 2,51 zł/MWh. Opłata ta będzie uwzględniana od 1 lipca 2016 r. jako kolejna pozycja na rachunku. Z opłaty tej będzie finansowane wsparcie dla producentów energii elektrycznej i ciepła z odnawialnych źródeł energii, choć nowy system wsparcia będzie funkcjonował równolegle z systemem zielonych certyfikatów.

Producenci energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych od wielu lat korzystają ze wsparcia ze środków publicznych, czy to w postaci środków na inwestycje, czy tanich kredytów i dotacji na budowę instalacji. Do 1 lipca 2016 r. otrzymywali też instrumenty finansowe w postaci „zielonych certyfikatów”, którymi mogli normalnie obracać na rynku. Pojawienie się nowej opłaty OZE oznacza w praktyce podwyżkę końcowych rachunków dla konsumentów energii elektrycznej. Kwota ta nie jest znacząca, ale będzie ją wreszcie widać. Dotychczasowe wsparcie dla producentów OZE było bowiem mało widoczne z punktu widzenia konsumenta. Nawet w corocznej publikacji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pt. „Raport o pomocy publicznej w Polsce udzielonej przedsiębiorcom” w ogóle nie są podawane informacje o pomocy publicznej w sektorze OZE, nawet te o charakterze zbiorczym. Czyżby producenci energii elektrycznej ze źródeł OZE w ogóle nie korzystali z pomocy publicznej, nawet z pomocy de minimis?

Zwracamy uwagę, że w ostatnim Raporcie UOKiK za 2014 r. sektor energetyki występuje jedynie w zakresie pomocy publicznej udzielanej przez Ministra Środowiska w postaci darmowych uprawnień do emisji CO2 (pomoc horyzontalna) oraz rekompensat za rozwiązanie KDT (pomoc sektorowa). Brak wyszczególnienia pomocy publicznej dla producentów OZE jest istotnym przeoczeniem samego raportu, który ma charakter dokumentu urzędowego i który powinien podawać sprawdzone i zweryfikowane dane. Może Prezes URE będzie w stanie podać bliższe informacje nt. wielkości pomocy publicznej, jaką skierowano do tego podsektora energetyki oraz do poszczególnych producentów OZE na przestrzeni ostatnich lat.

Redakcja stopwiatrakom.eu

Źródło:

http://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/6608,Od-lipca-na-naszych-rachunkach-pojawia-sie-stawka-oplaty-OZE.html

http://www.cire.pl/item,132168,1,19,20,0,293206,0,ure-od-lipca-nowa-oplata-na-rachunkach-ze-energie-elektryczna.html#komentarz