^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

portal waznePolski Komitet Energii Elektrycznej opublikował raport w języku angielskim zawierający podsumowanie najważniejszych faktów dotyczących polskiej energetyki wokół której narosło tyle mitów, że trzeba o nich stale przypominać. Jednym z takich mitów jest to, że Polska jest największym trucicielem w Europie, bo korzysta z węgla i emituje CO2.

Jak to wygląda naprawdę pokazuje poniższa grafika pochodząca z tego raportu. Wynika z niej tylko jedno, to niemiecka gospodarka jest największym emitentem CO2 w Europie. Dodamy tylko, że Niemcy zainstalowali sobie 25.000 elektrowni wiatrowych, wydali ponad 120 mld euro przez 10 lat na transformację energetyczną i … dalej są liderem jeśli chodzi o emisję CO2. Sehr gut!

6 30 538 0

Emisja gazów cieplarnianych wg. krajów. Dane w milionach ton ekwiwalentu CO2

Raport PKEE robi wrażenie mimo, że zawiera publicznie dostępne informacje na temat polskiej energetyki. Całość pokazuje jakiej presji jesteśmy codziennie poddawani, tylko po to, by zachowywać się w sposób niezgodny ze swoim interesem ekonomicznym i politycznym. Poniższa grafika pokazuje skalę redukcji emisji gazów cieplarnianych w Europie.

6 30 538 1

Jeżeli polska gospodarka jest jednym liderów jeśli chodzi o obniżanie emisji CO2 w Unii Europejskiej, to w imię jakich racji mamy dalej zarzynać własny przemysł i energetykę godząc się na zaostrzanie polityki klimatyczno-energetycznej tak lansowanej przez Komisję Europejską? Można powiedzieć, że polska gospodarka i energetyka i tak zostały już poddane kuracji wstrząsowej. Dalsze elektrowstrząsy nie są nam do niczego potrzebne, bo z dużą nadwyżką zrobiliśmy to, do czego się zobowiązaliśmy w Protokole z Kioto.

Dziękujemy Polskiemu Komitetowi Energii Elektrycznej za udostępnienie tego raportu.

Redakcja stopwiatrakom.eu

Źródło:

http://www.pkee.pl/pl,aktualnosci,4,aktualnosci,1,(nie)popularne-fakty-o-polskiej-energetyce,233

Raport PKEE