Wiadomości po angielsku
Nasze obrazy
Badania i dokumenty
Cyfrowa rewolucja, transformacja energetyki, zmiany ekologiczne, itp. - niektórzy dziennikarze, politycy, badacze i futurolodzy mówią nam o nowym świecie, który ostatecznie został uwolniony od minerałów kopalnych, zanieczyszczeń, niedoborów, napięć politycznych i militarnych ... Czy to prawda?
Właśnie ukazała się książka, autorstwa Guillaume'a Pitron zatytułowana „La guerre des metaux rares” (Wojna o metale ziem rzadkich) [1], wspaniale udokumentowana praca, owoc sześciu lat śledztwa, pokazującego nam, że tak nie jest.
Emancypując się od paliw kopalnych, popadamy w nową zależność: metali ziem rzadkich (skand, itr, lantan, cer, prazeodym, neodym, promet, samar, europ, gadolin, terb, dysproz, holm,
Metale te stały się niezbędne dla rozwoju nowego społeczeństwa ekologicznego (turbiny wiatrowe, panele słoneczne, samochody elektryczne) i cyfrowego (są one umieszczone w naszych smartfonach, komputerach, tabletach i innych przedmiotach naszego codziennego życia).Jednakże koszty środowiskowe, ekonomiczne i polityczne tej zależności będą jeszcze gorsze niż koszty obecnego społeczeństwa przemysłowego opartego na surowcach kopalnych.
Według autora książki, tzw. nowoczesne technologie takie jak turbiny wiatrowe, panele słoneczne czy samochody elektryczne dają poczucie samozadowolenia, bo przenoszą zanieczyszczenia na drugą stronę świata, daleko od Europy, głównie do Chin i Afryki. Znakomity marketing transformacji napędza w społeczeństwach iluzję, że odnawialne źródła energii są zielone. Świadomie przemilcza się, że są one uzależnieni od „brudnych” technologii wydobywania metali ziem rzadkich. Niech się nam nie wydaje, że przenosząc zanieczyszczenia środowiska na druga połowę globu, możemy przyjąć, że nasze technologie są „czyste”.
O brudnym sekrecie energetyki wiatrowej i ekologicznej katastrofie rejonu jeziora Baotou pisaliśmy już w roku 2015 [3]. Pisaliśmy też już o uzależnieniu produkcji samochodów elektrycznych od wydobywanego w Afryce kobaltu [4].
Czy naprawdę jest się czym szczycić?
B.B.
Redakcja stopwiatrakom.eu
Przypisy:
[2] https://pl.wikipedia.org/wiki/Metale_ziem_rzadkich
[3]http://stopwiatrakom.eu/194-wiadomo%C5%9Bci-z-zagranicy/1465-chiny-brudny-sekret-energetyki-wiatrowej-ekologiczna-katastrofa-w-mongolii-wewn%C4%99trznej-i-nieodnawialno%C5%9B%C4%87-%E2%80%9Eodnawialnej-energii%E2%80%9D.html