Wiadomości po angielsku
Nasze obrazy
Badania i dokumenty
Pisaliśmy już, że znaczna część chińskich farm wiatrowych nie jest podłączona do sieci i branża wiatrakowa grozi w związku z tym procesami różnym władzom regionalnym [1].
Amerykański serwis newsowy The Daily Caller zamieścił artykuł, który omawia rosnące kłopoty Chin z energetyką wiatrową [2].
Chiński model rozwoju
prowincja Hainan, 18 czerwca 2014 r.
źródło: Reuters/John Ruwitch
Tylko w 2014 r. Chiny wydały na „zieloną energię” ponad 80 miliardów USD. W Chinach instaluje się jedną trzecią wszystkich nowych turbin wiatrowych na świecie. Mimo to Chiny produkują mniej prądu elektrycznego z wiatru niż USA. Zainstalowano zbyt wiele turbin, jak na możliwości sieci energetycznej.
Justin Wu, szef oddziału Azji i Pacyfiku w specjalistycznym serwisie Bloomberg New Energy Finance, mówi, że „Polityka w jednej dziedzinie wyprzedziła politykę w innych. Polityka zachęcania do budowania turbin wiatrowych działa świetnie, ale polityka dotycząca rozbudowy sieci energetyczne, tak by mogła przyjąć tę produkcję, pozostaje w tyle”.
Według komunikatu Narodowego Urzędu Administrowania Energetyką, na początku marca br. rząd przestał wydawać zgody na nowe inwestycje wiatrakowe w regionach o najlepszej wietrzności. W tym regionach zainstalowano wcześniej farmy wiatrowej o mocy niemal 71 gigawatów, czyli więcej niż w pozostałej części kraju.
Urzędowe dane statystyczne wskazują, że tylko w 2015 r. zmarnotrawionych zostało 15 procent energii wyprodukowanej przez chińskie farmy wiatrowe.
W ciągu ostatnich pięciu lat rząd centralny czterokrotnie zakazywał operatorom dalszej rozbudowy farm wiatrowych, ponieważ zawodna energia z wiatru szkodzi krajowej sieci energetycznej i kosztuje rząd ogromne ilości pieniędzy.
[Komentarz redakcji]: Z tych samym powodów w Niemczech rząd federalny zdecydował się ostatnio znacznie spowolnić dalszą rozbudowę farm wiatrowych, co spotkało się z gwałtownym sprzeciwem branży wiatrakowej i jej „ekologicznych” sojuszników. Nawet częściowe ograniczenie „prawa” branży wiatrakowej do czerpania zysków z publicznych dotacji budzi jej święte oburzenie wszędzie na świecie.
Najbardziej dogodne obszary dla produkcji elektryczności z wiatru znajdują się daleko od prowincji nadmorskich, gdzie mieszka większość ludności kraju. Budowa infrastruktury do przesyłania tej energii kosztuje bardzo dużo. W istocie koszty te mogą być wielokrotnie wyższe niż koszt samej produkcji energii.
W komentarzu do artykułu w The Daily Caller, Paul Homewood, autor brytyjskiego bloga Not A Lot Of People Know That [3], pisze, że co prawda z „odnawialnych źródeł energii” pochodzi 24% prądu elektrycznego zużywanego w Chinach, to jednak ogromna większość wytwarzana jest przez elektrownie wodne (19% energii elektrycznej w Chinach). Chiński dokument przedstawiający tzw. zaplanowany, ustalony na szczeblu krajowym wkład w realizację porozumienia klimatycznego (ang. INDC) [4] stwierdza, że:
„Chiny ogłosiły na arenie międzynarodowej, że do 2020 r. zredukują emisje dwutlenku węgla na jednostkę PKB o 40% do 45% w stosunku do poziomu z 2005 r., zwiększając przy tym udział paliw niekopalnych w zużyciu energii pierwotnej do poziomu ok. 15%”
Paul Homewood wskazuje, że w zeszłym roku udział paliw niekopalnych w zużyciu energii pierwotnej wynosił już 12 procent. Z tego lwia część pochodziła znowu z energetyki wodnej (ponad 8 procentowy udział w łącznym zużyciu energii pierwotnej).
Biorąc pod uwagę, że energetyka wiatrowa i słoneczna dostarczają zaledwie 1,7% energii pierwotnej, a także problemy z jej integracją w systemie energetycznym, wydaje się mało prawdopodobne, żeby odegrały znaczącą rolę w spełnieniu celów krajowych (przy obniżeniu udziału paliw kopalnych o zaledwie 3 punkty procentowe) podanych w cytowanym dokumencie INDC.
Opracowanie i tłumaczenie redakcja stopwiatrakom.eu
PRZYPISY
[1] http://stopwiatrakom.eu/aktualnosci/1840-chi%C5%84ska-bran%C5%BCa-wiatrakowa-chce-pozwa%C4%87-komunistyczne-w%C5%82adze-regionalne-za-brak-odbioru-pr%C4%85du-z-wiatru.html
[2] Andrew Follett, „Wind Turbines In China Aren’t Working And It’s a HUGE Problem”, The Daily Caller, 29.06.2016 - http://dailycaller.com/2016/06/29/wind-turbines-in-china-arent-working-and-its-becoming-a-huge-problem/
[3] Paul Homewood, „China’s 2020 Targets” , 1.07.2016, https://notalotofpeopleknowthat.wordpress.com/2016/07/01/chinas-2020-targets/
[4] http://www4.unfccc.int/submissions/indc/Submission%20Pages/submissions.aspx