Przejdź do głównej treści
Prawda o wiatrakach

StopWiatrakom.eu
OGÓLNOPOLSKI SERWIS PRZECIWNIKÓW ZBYT BLISKIEJ LOKALIZACJI WIATRAKÓW OD DOMÓW.

Prawda o wiatrakach

StopWiatrakom.eu
OGÓLNOPOLSKI SERWIS PRZECIWNIKÓW ZBYT BLISKIEJ LOKALIZACJI WIATRAKÓW OD DOMÓW.

Prawda o wiatrakach

StopWiatrakom.eu
OGÓLNOPOLSKI SERWIS PRZECIWNIKÓW ZBYT BLISKIEJ LOKALIZACJI WIATRAKÓW OD DOMÓW.

Opublikowano: 12 maj 2016

Artykuł zamieszczony w dniu 8 maja 2016 r. w szwedzkim dzienniku Svenska Dagbladet (http://www.svd.se/arbetsmiljoverket-sakerheten-bristfallig-pa-nya-vindkraftverk/om/hallbar-energi) omawia wyniki badania najnowszych turbin wiatrowych przeprowadzonego przez Arbetsmiljöverket, tj. szwedzką inspekcję bezpieczeństwa pracy.

„We wszystkich zbadanych przez nas (turbinach wiatrowych) stwierdzono uchybienia w dziedzinie bezpieczeństwa. W niektórych przypadkach były to niewielkie usterki, gdzie indziej jednak wykryto uchybienia, które mogą być bardzo niebezpieczne. Zagrożenia bezpieczeństwa mogą mieć bardzo poważne konsekwencje w dłuższej perspektywie czasowej”, powiedział Magnus Henriksson, inspektor pracy w urzędzie Arbetsmiljöverket, który brał udział w tych badaniach. W niektórych przypadkach usterki były tak poważne, że pracownicy nie powinni przebywać w sąsiedztwie turbin ze względu na grożące niebezpieczeństwo.

Łącznie zbadano 25 NOWYCH turbin (zainstalowanych w okresie ostatnich trzech lat). Inspekcja trwała trzy lata.

Pierwsze turbiny wiatrowe wprowadzono do eksploatacji w Szwecji na początku lat 80-tych. ALE DOPIERO TERAZ, niemal trzydzieści lat później, urząd Arbetsmiljöverket zrealizował PIERWSZE BADANIE turbin. „NASZE BADANIE jest PIERWSZYM BADANIEM W EUROPIE zrealizowanym na poziomie krajowym”, powiedział Henriksson. „Powinniśmy byli je z pewnością przeprowadzić wcześniej, ale nie mieliśmy na to czasu ani środków”.

Szwedzcy inspektorzy sądzą, że działania dozoru zwiększyły świadomość branży w tym zakresie i że w przyszłości podejdzie ona do problemów bezpieczeństwa pracy w bardziej poważny sposób.

Raport z badania ma być gotowy pod koniec czerwca.

Następnie zbadane zostaną turbiny eksploatowane dłużej niż trzy lata. Inspektorzy spodziewają się, że znajdą znacznie więcej uchybień.

NASZ KOMENTARZ

Generalnie sądzi się, że Szwecja reprezentuje wyższe standardy niż nasz kraj, jeśli chodzi o dozór techniczny i przestrzeganie standardów bezpieczeństwa pracy. Jednak nawet w Szwecji widać, że energetyka wiatrowa traktowana jest na zasadzie wyjątku od powszechnie obowiązujących reguł. Ponadto, o ile nam wiadomo, w Szwecji nikt nigdy nie instalował turbin wiatrowych używanych wcześniej gdzie indziej, a w Polsce takie turbiny z odzysku stanowią znaczną część „floty wiatrakowej”….

Redakcja portalu stopwiatrakom.eu